donwload filezilla download filezilla client donwload filezilla download latest filezilla download filezilla client download filezilla 3.2 download filezilla for windows download filezilla 64 bit download filezilla vista download filezilla exe download filezilla ftp software

460 - Barbaros BORAN

Barbaros

 

EĞİTİM - DENEYİM VE BECERİLER

İlk ve Orta Eğitimimi Hırka-i Şerif ve Mahmut Paşa ortaokulunda yaptım. Daha sonra SultanAhmet
Sanat Okulunun hocalarının ders verdiği Özel Teknik Bilimler Merkezinin Makina Teknik Resim Konstrüksiyon bölümünden mezun oldum. Staj ve çalışmamı Alarko'da yaptım, daha sonrada Lindo
Soğutmacılık Firmasında ( Şerbetçioğlu Soğutma Şirketinde ) strapor enjeksiyon kalıplar üzerine
çalışmalarıma devam ettim, ayrıca 1,5 yıl kadar İTÜ Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsünde Prof.Doktor Doğan Kuban’ın yanında mimari çizimler ve arkeolojik kazılardan çıkan eserlerinin çizim çalışmalarını yaptım.

Daha sonra kendi iş yerimde, yan sanayi işinde, torna atölyesinde, talaşlı imalat üzerine makine imalat, pres, freze, torna, mekanik aksamlar ve kaynak çeşitleri konusunda çalışmalarıma uzun zaman devam ettim. Bu arada Milletler Arası Telsiz Telefon Kurslarına giderek telsiz bölümünden mezun oldum.

Askerlik vazifemi İzmir'de Ulaştırma Er Eğitim Merkez Komutanlığının İnciraltı bot bölüğünde botlarda ve kademede yaptım. Vatani görevim bittikten sonrada, soğutma sistemleri ile ilgili iş yeri açarak çalışmalarıma devam ettim, aynı zamanda iş yerimde belirli hastane ve laboratuvar cihazlarının tamir ve bakımlarını da yapıyordum. Lambalı mikroskop, otoklav, benmari, nüve, etüv, hiter, sterilizatör, vakum ekstraktörleri ile tüm elektrikli ev cihazlarının, soğutma gruplarının tamir bakımları ve montajını da yapıyordum.

Bursa'da medikal elektronik firmasının sahibi sayın Cevat Yoro ile beraber Çanakkale, Eskişehir, Adapazarı Devlet Hastanesi ameliyathane ve laboratuvar cihazlarınında tamir,bakım, montajını yaptım. Kendisinin vefatından sonra ben de iş yerimi kapatarak denizcilik hayatına, makina ve güverte bilgisine sahip olarak daha önceleri yapmış olduğum işlerime, burada Fitter sıfatı ile türk ve yabancı denizcilik firmalarının 3.600 ila 70.000 tonajlı gemilerinde devam ettim. Gemilerde yapmış olduğum işler arasında, torna, tesviye, elektrik ve oksijen kaynağı çeşitleri, tam ve yarı hermetik kompresörlerin tamiri, soğutucu gruplarının montajı ve tamiri, tesisat devrelerinin kaynak ve montajları, mekanik yedek parça aksamlarıdır.

Diğer zamanlarımda ise uzun yıllardan beri süre gelen R.C. Gemi Modelciliğini yapmaktayım ve bazı modellerimin planlarını da kendim hazırlamaktayım ve uygulamaktayım. Bu hastalığı bulaştıran çok değerli fakat aramızdan ayrılan rahmetli arkadaşım Ruhşen Sayraç’ı anmadan geçmek istemiyorum. 30.06.2003 R.S./Saygılarımla.

70’li yıllarda Yavuzselim'deki evimizde beraber uçak ve gemi modellerine bir başlardık bazen de sabahlara kadar uyumadan model yapardık kendisi ile yaklaşık olarak 50'nin üzerinde gemi ve uçak modeli yapmıştım. Aradan geçen yıllarda ise tek aşkı olan uçak modellerine devam etti ben de boş kaldıkça THK veya Jet Modele giderdim ve böylece hastalığın başlangıçının temelleri atılmış oldu. Daha sonraları ise Billing Boat, Artesena Latina, Robbe, Graupner, Amati, Aero kits, Krick ve Precedent modellerinden 1:20-1:25-1:36-1:60-1:72-Fairey Hunstman 31 1168 – Sea Queen 1170 ölçülerinde modeller yaptım. Yapmış olduğum modellerin çoğunluğunu gemide beraber çalıştığım arkadaşlara yaptım. rcuniverse,fireboat sitelerine üyeyim meslektaşlarımızın arasında Kudret Altınkeser, Turgut Oyulmaz, Cengiz Dumlupınar, Rasih Verdigil, Sedat Gedikli, Mustafa Özata gibi isimler vardır.

Denize ve Gemi modelciliğine gönül vermiş tüm meslektaşlarımıza saygılarımla.

Barbaros Boran

B01a  B02a  B03a  B04a

B05a  B06a  B07a  B08a

B09a  B10a  B11a  B12a

B13a 

En son yapmış olduğum modelin resimleriaşağıdadır. Çalışma tarzı eskitme/kalafat görmüş olarak Trehantiri ve Coastbent balıkçı motorundan esinlenerek yapılmıştır.
Boy 90 cm R.C Modeldir.

Fish Boat-a  Fishing Boat1-a  Fishing Boat-a  Flora Balikci- Motoru-a

Small Fishing Boat-a  Lady Balikci Motoru-a